• LATARNIE MORSKIE - PROJEKT STEAM W KLASACH 6

            Uczniowie klas szóstych realizowali projekt STEAM - Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża. Łącząc wiedzę z geografi z matematyczną i informatyczną oraz uzdolnienia techniczne i plastyczne zaprojektowali plan zwiedzania polskich latarni.

            Model STEAM w edukacji oznacza połączenie pięciu dziedzin, którymi są:

            • S – Science – nauka
            • T – Technology – technologia
            • E – Engineering – inżynieria
            • A – Arts – sztuka
            • M – Mathematics – matematyka

            Szóstoklasiści na lekcjach techniki i informatyki tworzyli mapę polskiego wybrzeża z zaznaczonymi polskimi latarniami. 

          • DYSLEKSJA - CO POWINNIŚMY O NIEJ WIEDZIEĆ?

            W powszechnej świadomości dysleksja to wyłącznie trudności w nauce czytania i pisania oraz nieumiejętność opanowania zasad ortografii. Aby zwiększyć świadomość nauczycieli, uczniów i rodziców w zakresie trudności, jakie dziecko z dysleksją napotyka podczas nauki, w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji uruchomiony został Ogólnopolski Test Dysleksji, który dostępny był bezpłatnie w aplikacji ZDAY w dniach 5-10 października 2023 r.

            W teście wzięło udział prawie 4 tysiące osób - dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a jego wyniki jasno pokazują, iż ponad połowa badanych ma oznaki dysleksji.
            Tymczasem według ogólnodostępnych danych poziom zdiagnozowanej dysleksji wśród uczniów w Polsce to około 10-15%. Na podstawie uzyskanych wyników możemy wywnioskować, że dzieci mających trudności w szkole o podłożu dyslektycznym jest znacznie więcej.

            Co ciekawe, w zakresie codziennego funkcjonowania w szkole oraz ogólnie w obszarze związanym z nauką, przyswajaniem wiedzy, przetwarzaniem bodźców czy utrzymaniem prawidłowego poziomu koncentracji, aż 84% testowanych dzieci osiągnęło wynik wskazujący na znaczne oznaki dysleksji.

            Niepokojące jest to, iż 70% uczniów z problemami dyslektycznymi odczuwa także objawy somatyczne związane z uczęszczaniem do szkoły, co świadczy o tym, jak ciężko jest dzieciom z trudnościami odnaleźć się w systemie szkolnym. Można przypuszczać, że u wielu z nich jest to spowodowane brakiem diagnozy, a co za tym idzie niedostatecznym wsparciem specjalistów.

            Z tymi oraz innymi wnioskami możemy się zapoznać, klikając w poniższy załącznik. Zapraszamy do przeczytania pełnego raportu, który stanowi bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!

          • WIOSNA NA SPORTOWO

            Dzieci z klas trzecich wiosnę przywitały na sportowo. Zanim długo wyczekiwana pora roku wstąpiła w progi naszej szkoły, uczniowie musieli zmierzyć się z kilkoma zadaniami: jazdą papierowym samochodem, porządkami takie jak zamiatanie i pranie, biegiem w deszczu przez kałużę, a na koniec wspólnym wykonaniem obrazu.

            Wszystkie zadania spełniono na medal, więc nie pozostaje nam nic innego jak wyczekiwać pierwszych krokusów, skowronków i ciepłych promyków słońca.

            Wiosno, przybywaj i trwaj!

            Anna Radomska, Joanna Mateńko

          • OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

            21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, którego celem było między innymi uświadomienie, że dzieci i dorośli z tą chorobą mają takie same potrzeby, marzenia, oczekiwania jak osoby zupełnie zdrowe. Akcja ta pomaga również uwrażliwiać nas na tematykę chorób genetycznych i potrzebę pomocy wszystkim osobom dotkniętym różnymi rodzajami niepełnosprawności.

            Solidaryzując się z osobami chorymi, założyliśmy kolorowe skarpetki - obowiązkowo nie do pary, jako wyraz akceptacji, tolerancji, szacunku i wrażliwości na potrzeby osób z zespołem Downa. Miało to przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją ludzie, którzy na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.

            Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy - trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

            Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji „Dzień Kolorowej Skarpetki” oraz tym, którzy wykonali prace plastyczne.

            Beata Andrzejewska, Paulina Szajner, Alicja Hinc

             

          • ŚWIĘTA ZNAMY I ...KOCHAMY

            W tegorocznej edycji konkursu "Święta znamy i...kochamy - Wielkanoc 2024 " uczniowie klas najmłodszych sprawdzili swoją wiedzę religijną dotyczącą najważniejszych świętach chrześcijan, czyli Świętach Wielkanocnych. Miło nam przekazać, że laureatami  zostali: Zosia Drus z kl. 3c, Nadia Szałowińska z kl.2c, Michalina Maciejewska z kl.1b oraz Franciszek Begedza z kl.3b. Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

            Koordynator konkuru M.B.Witkowska-Panasiak

          • WOJTEK I MIKOŁAJ W PÓŁFINALE KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO

            21 marca uczniowie klasy 5b - Wojtek Grzech i Mikołaj Lau wzięli udział w półfinale IV Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego "Rozwiąż język" w SP nr 48 w Gdańsku. W eliminacjach szkolnych chłopcy osiągnęli najwyższy wynik, pokonując skutecznie nawet uczniów z klas 6.

            Dziś mieli okazję sprawdzić swoje umięjętności, rozwiązując test z szerokiego zakresu gramatyki języka polskiego w tym fleksji, fonetyki, składni, ortografii i interpunkcji.

            Wojtek i Mikołaj to niezwykle zdolni i pracowicie uczniowie, z niebywałą intuicją językową. Trzymamy kciuki za naszych półfinalistów i czekamy z niecierpliwością, bowiem wyniki zostaną opublikowane już 8 kwietnia na stronie organizatora.

            Finał konkursu 25 kwietnia w Gdańsku.

            Tymczasem wielkie gratulacje, chłopcy!

            Opiekun merytoryczny uczniów i wychowawca - Joanna Jaśniewicz

          • ZAJĘCIA PSYCHOLOGICZNE - CZŁOWIEK TO NIE PRZEDMIOT

            "Człowiek to nie przedmiot, a ciało nie służy jedynie zaspokajaniu potrzeb estetycznych" - z takimi poglądami zetknęli się uczniowie klas klasy 6c, 6d i 7d, którzy uczestniczyli w prowadzonycyh przez psychologa szkolnego zajęciach dotyczących uprzedmiotowienia człowieka. Uczniowie poznali pojęcia takie jak: ciałopozytywność, body shaming czy samouprzedmiotowienie.
            W ramach zajęć obejrzeli krótki film nawołujący do tego, by nie komentować wyglądu innych. Młodzież dowiedziała się także, w jaki sposób budować dobrą relację ze swoim ciałem i świadomie doceniać swój wygląd, co może stanowić panaceum na wzbudzane przez media niezadowolenie z własnego wyglądu.

            Ludzie, w odróżnieniu od przedmiotów, posiadają uczucia i marzenia, o które przede wszystkim warto dbać!

            Agata Emmerling

          • HUMOR W POEZJI

            18 marca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 1-3 HUMOR W POEZJI.

            W konkursie udział wzięło 16 uczniów. A oto wyniki:


            klasy 1
            I miejsce Nina Borysiewicz kl. 1b
            II miejsce Liliana Szewczyk kl. 1b
            III miejsce Maksymilian Kowalski z kl.1d

            klasy 2
            I miejsce Aleksander Malinowski kl.2b
            II miejsce Hanna Draczyńska kl. 2b
            III miejsce Małgorzata Adamiuk kl.2d

            Klasy 3
            I miejsce Wiktoria Hojczyk kl.3b
            II miejsce Nadia Czygier kl.3a
            III miejsce Maciej Juchniewicz kl.3d

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!!!
            Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca będą reprezentować naszą szkołę w konkursie miejskim 8 maja 2024 r. w SP 8 w Słupsku.

            Marlena Wawrowska

          • DZIEŃ TECHNIKI - DRONY NAD GŁOWAMI UCZNIÓW SP5

            W tym roku szkolnym uczniowie SP5 w Słupsku pierwszy raz mieli możliwość nauczenia się programowania i pilotażu dronów na zajęciach pozalekcyjnych. Grupa pasjonatów tych latających urządzeń, przez kilka miesięcy szkoliła swoje umiejętności pod okiem nauczyciela informatyki Piotra Ceranowskiego. Zorganizowane Dni Techniki w SP5, były świetną okazją do zaprezentowania zdobytych umiejętności. W czasie pokazu operatorzy dronów perfekcyjnie pokonali wszystkie przeszkody ustawione na specjalistycznym torze zadań.
            Gratulujemy
            uczniom zdobycia nowych umiejętności informatycznotechnicznych. 
             

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i gratulujemy świetnych projektów i prezentacji.


            Weronika Rajkowska, Piotr Ceranowski i Andrzej Chojnacki

          • DZIEŃ TECHNIKI LEGO

            Uczniowie koła informatycznego i matematycznego przez ostatnie kilka miesięcy konstruowali, budowali i programowali roboty, pojazdy i maszyny z klocków LEGO. Rozwijali swoją kreatywność, umiejętności manualne, zdolności problemowe oraz programistyczne.  

            Jako podsumowanie działań na kółku zorganizowali w naszej szkole Dni Techniki. Między lekcjami na holu głównym prezentowali swoje projekty wykonane z klocków Lego. Był to dni pełne zabawy i nauki dla uczestników.

            Mogliśmy zobaczyć: huśtawkę z wesołego miasteczka, roboty transportery, robota rozpoznającego i nazywającego kolory, auto wykonujące polecenia, auto rozpoznające i reagujące na przeszkody, rękę robota, samochód wyścigowy F1 oraz maszynę do układania kostki Rubika.

            Dni Techniki nie tylko dostarczyły uczniom rozrywki, ale miał także wymiar edukacyjny. Poprzez udział w zajęciach oraz prezentacjach mogli zdobywać wiedzę z zakresu nauk ścisłych, inżynierii oraz rozwijali umiejętności pracy zespołowej. 

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i gratulujemy świetnych projektów i prezentacji.

             

            Weronika Rajkowska, Piotr Ceranowski i Andrzej Chojnacki

          • PISANKA SP5 W JANTARZE

            Droga Społeczności Szkolna!

            Nasze Świetliki biorą udział w organizowanym przez Centrum Handlowe Jantar konkursie na najpiękniejszą pisankę. Jajo, które przygotowaliśmy to ogromna, pluszowa zajęczyca w okularach. Poznacie ją, bo robi wrażenie! W dniach 21-22 marca od godz. 13:00 do 19:00 oraz w sobotę 23 marca, w godz. 10:00 – 15:00 będziecie mogli zagłosować na naszą pracę.

            Głosy będzie zbierać hostessa przy stoisku konkursowym w C.H. Jantar.

            Serdecznie prosimy o wsparcie.

            Dzieci i nauczycielki ze świetlicy szkolnej

          • SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III

            13 marca odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas trzecich. W konkursie wzięło udział 8 trzecioklasistów, którzy rozwiązując zadania matematyczne, musieli wykazać się logicznym myśleniem, dedukcją oraz sprawnością rachunkową.

            Najlepszym matematykiem okazał się Jakub Szempruch z klasy IIId. Drugie miejsce zajął Aleksander Brzezicki z klasy IIIc, a miejsce trzecie - Małgosia Rudnicka, również z klasy IIId.

            Kuba będzie reprezentował naszą szkołę w XIX Międzyszkolnej Olimpiadzie Matematycznej dla uczniów klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 6 w Słupsku.

            Wszyscy trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

            Małgorzata Semeniuk

          • RUSZYŁ PROGRAM "GRAMY W RĘCZNĄ"

            Od 1 marca w naszej szkole ruszył program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce “Gramy w ręczną”, celem którego jest podnoszenie poziomu sprawności fizycznej najmłodszych uczniów w oparciu o systematyczne, zaplanowane i przemyślane działania nauczyciela.

            Programem zostało objętych 26 dziewczynek z klas I-III. Akcja stanowi propozycję rozwijania sprawności fizycznej dziecka w oparciu o gry i zabawy ukierunkowane na piłkę ręczną, dlatego od pierwszych zajęć nie są nam obce piłki do piłki ręcznej i street handballa. Jak się okazało, dziewczynki uwielbiają gry ruchowe i rywalizację sportową.
            Rosną nam prawdziwe gwiazdy sportu!

          • W TAŃCU JAK W ŻYCIU...DZIEŃ KOBIET W CASA DE SALSA

            8 marca w sposób oryginalny spędzili uczniowie klasy 5b wraz z wychowawcą i jedną z mam- Panią Joanną. Klasa wybrała się do klubu tańca Casa de Salsa, który znajduje się w Słupsku przy ulicy Bałtyckiej. 

            Uczniowie mieli okazję poznać podstawowe kroki bachaty - odmiany tańca latynoskiego, który pierwotnie powstał na Dominikanie. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zaczęli od krótkiej rozgrzewki, nauki figur i kroków solo, a następnie podstaw tańca w parze. W ciągu godzinnych zajęć udało się stworzyć świetną atmosferę i  wprowadzić piątoklasistów w magię i urok rytmu egzotycznych melodii.

            Na specjalne gratulacje zasługuje postawa chłopców, którzy po małych obawach zdecydowali się poprosić do tańca swoje klasowe koleżanki i zatańczyć z nimi w parze. Brawo!

            Zajęcia poprowadziła Pani Martyna Kamińska - założycielka  Casa de Salsa i znawczyni tańców latynoskich. Jej pozytywna energia i przystępny sposób przekazywania wiedzy sprawiły, że zajęcia były atrakcyjne i udowodniły, że taniec to świetna zabawa, relaks i duża porcja endorfin. Dziękujemy!

            Wychowawca klasy 5b Joanna Jaśniewicz

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO-SPOŁECZNY "JA W RELACJACH. ZROZUMIEĆ SIEBIE I INNYCH"

            Uczniowie klasy 6a uczestniczyli w programie rozwijającym kompetencje społeczne i emocjonalne w okresie od września 2023 roku do marca 2024 roku.

            Uczyliśmy się o naszych emocjach, relacjach społecznych, poznaliśmy sposoby reagowania na presję rówieśniczą. Dowiedzieliśmy się także, czym jest empatia, konstruktywna krytyka i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz jak pozytywnie postrzegać problemy czy realizować swoje marzenia. W ramach projektu odbyły się dyskusje, warsztaty grupowe, debata, prowadzenie lekcji przez uczniów. Przygotowaliśmy także wspólne śniadanie, odgrywaliśmy scenki tematyczne, poznawaliśmy swoje mocne strony i talenty. Pracując w zespole, budowaliśmy poczucie wartości niezależne od opinii innych osób, a poprzez śpiew, taniec i swobodny ruch niwelowaliśmy negatywne skutki codziennego stresu.
             

            Praca podczas realizacji projektu przyniosła wiele radości, ale przede wszystkim wzbogaciła uczniów o nowe doświadczenia, które mogą wykorzystać w budowaniu własnej tożsamości, nawiązywaniu relacji społecznych i kształtowaniu pozytywnej samooceny.

            Beata Andrzejewska, Marta Pogorzelska

          • PODSUMOWANIE TYGODNIA WALKI Z DEPRESJĄ

            Ostatnie dni upłynęły w naszej szkole pod hasłem TYGODNIA WALKI Z DEPRESJĄ. Były to różnorodne działania skierowane do całej społeczności szkolnej. Ich celem było uwrażliwienie na problematykę zdrowia psychicznego, a szczególnie depresji wśród młodzieży. Przekazane treści dotyczyły niepokojących objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę, sposobów wspierania osób w kryzysie, informacji o tym, gdzie szukać pomocy. Wolontariusze rozdawali ulotki dotyczące sposobów dbania o zdrowie psychiczne.

            Odbył się również konkurs plastyczny polegający na wykonaniu plakatu promującego zdrowie psychiczne. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem prac wykonanych przez uczniów. Z przyjemnością ogłaszamy, że:

            1 miejsce zajęła: Ola Deka, uczennica klasy 5b

            2 miejsce zajęli : Martyna Bluma, Julia Polak, Kornelia Polak, Zosia Duda, uczniowie kl. 5c

            3 miejsce zajęli: Antonina Egzmond, Lena Kozak, Natalia Kowalczyk, Paulina Płaczek, Natalia Jaworska, Lidia Karpowicz, uczennice klasy 5b.

            Uczniowie klas 6-8 wzięli udział w quizie o depresji, który pomógł nam określić, jaki jest poziom wiedzy na temat tej choroby. W badaniu brało udział 72 respondentów. Quiz składał się z 16 pytań, w których zawarta była podstawowa wiedza na temat depresji. Po analizie badań wiemy, że uczniowie naszej szkoły są świadomi zagrożeń wynikających z choroby.
            Wiedzą, że depresja może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek, płeć, czy status materialny. Większość z nas kojarzy ją ze smutkiem, przygnębieniem, rozdrażnieniem, niepokojem, zmniejszeniem energii czy utratą zainteresowań. Gorszy nastrój zdarza się każdemu. Depresja jest poważną i przewlekłą chorobą, która zmienia życie całej rodziny. Respondenci mają świadomość, gdzie szukać pomocy oraz że odpowiednie i systematyczne leczenie sprawia, że objawy ustąpią.

            Katarzyna Wojcieszek, Agata Emmerling, Beata Budnicka

          • AWANS DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

            Po rozegraniu mistrzostw Słupska w piłce ręcznej nasze młodsze zawodniczki zajęły I miejsce i uzyskały prawo startu w półfinale wojewódzkim.

            5 marca reprezentacja naszej szkoły udała się do Czarnego na rozgrywki półfinałowe. W turnieju wzięły udział mistrzynie powiatów: SP Czarne, SP Kępice, SP Studzienice i my SP 5 Słupsk. I tym razem nasze uczennice świetnie się zaprezentowały. Nie ustępując nikomu miejsca, wygrały wszystkie mecze.

            Mamy to! Awans do finału wojewódzkiego jest nasz!

            Szkołę reprezentowały:

            Julia Tkacz, Natalia Pastwa, Martyna Triba, Diana Jach, Oliwia Rudnicka, Zofia Grądzka, Pola Odija, Lena Rusek, Amelia Papierkiewicz, Milena Dymińska, Lidia Karpowicz, Emilia Radwańska, Kaja Butwin, Zofia Tankielun, Michelle Rudnik, Magda Bąk, Elena Podlasińska.

            Opiekunki drużyny: p. Sylwia i p. Marta.

            Serdecznie podziękowania za wsparcie dla Rady Rodziców. Dzięki Wam drużyna bezpiecznie dojechała na zawody i wróciła z pucharem do szkoły.

            Podziękowania kierujemy również do p. Magdaleny Odiji za zdrową przekąskę dla dziewcząt.

            Nauczyciele wychowania fizycznego

          • IV MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE W KOSZYKÓWCE 3X3

            Bardzo dobry wynik uzyskali nasi zawodnicy w XXV Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce 3x3. Zajęli oni IV miejsce w województwie.

            Turniej rozgrywany był w Wejherowie. Najpierw w meczach grupowych nasi przegrali nieznacznie z gospodarzami (jeden z faworytów turnieju, ostatecznie II miejsce). O wygranej Wejherowa zadecydowała ostatnia akcja meczu (10:12). Następnie nasza drużyna pewnie pokonała zespół z Kwidzyna 11:6.
            II miejsce w grupie pozwoliło na walkę w meczu o III miejsce w turnieju. Niestety nasi reprezentanci musieli uznać wyższość rywali ze Starogardu Gdańskiego.

            W klasyfikacji końcowej nasza szkoła zajęła bardzo dobre - IV miejsce w województwie pomorskim.

            Szkołę reprezentowali:

            1. Baczyk Bartek

            2. Nowakowski Bartek.

            3. Podsiadły Janek

            4. Nyk Oliwier

            5. Żerlak Stanisław – rez.

            6. Szymański Filip – rez.

            Gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

            Nauczyciele wychowania fizycznego

    • Godziny dzwonków

      Wtorek 14.05.2024
    • Librus Synergia