• PODSUMOWANIE MIESIĄCA Z KSIĄŻKĄ

        • Na okoliczność Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przygotowaliśmy szereg działań dla podkreślenia znaczenia tego dnia dla nas i dla wielu Czytelników, którzy rozumieją znaczenie pracy twórczej i książki dla kultury i osobistego rozwoju intelektualnego człowieka. Zwłaszcza młodego!

          Już od 19 marca ruszyła Szkolna Liga Czytelnicza na wszystkich poziomach klas. Liga sprawdzała znajomość treści przeczytanych lektur szkolnych. Dla uczniów klas młodszych zorganizowałyśmy konkurs plastyczny, w którym mogli zaprezentować swoje ulubione postaci z książek. Tu również dzieci odnosiły się przede wszystkim do lektur. Wystawa prac plastycznych w naszej bibliotece trwała od 16 kwietnia aż do dziś. 23 kwietnia, czyli w dniu, w którym święto Książki przypada, odbyły się dwa konkursy czytelnicze, o których pisałam w poprzednim materiale. Tym razem były to wybrane pozycje, które należało przeczytać samodzielnie, dla własnej przyjemności. Uczniowie klas piątych brali udział w konkursie na plakat reklamowy do wybranych przez siebie książek, a uczniowie klas 7- 8 mogli napisać recenzje swoich ulubionych pozycji. Niestety, w tym roku nie otrzymaliśmy żadnej uczniowskiej recenzji, co dowodzi, że sztuka pisania staje się dla dzieci coraz mniej atrakcyjna.

          Ponadto przygotowałam również lekcje biblioteczne dla klas ósmych, które też miały miejsce w kwietniu na godzinach wychowawczych. Na podstawie multimedialnej prezentacji oraz na materiale źródłowym ósmoklasiści poznawali historię polskiej leksykografii i budowę haseł słownikowych. W czytelni była dostępna ponadto wystawa prezentująca najważniejsze i najciekawsze informacje na temat książki i jej historii. Odwiedzający wystawę plastyczną mogli poczytać sentencje o książce oraz krótką informację na temat prawa autorskiego.

          Wszystkie te działania zostały podsumowane 25 kwietnia. Na 4 godzinie lekcyjnej przybyli do nas uczniowie klas I-III po odbiór nagród i dyplomów. W Szkolnej Lidze Czytelniczej wzięło udział ogółem 36 uczniów klas młodszych, z której to grupy wyłoniono 7 laureatów i 18 wyróżnień. Na konkurs plastyczny dostarczono 30 prac, natomiast w tej grupie wręczono 9 dyplomów uczniom za zajęcie miejsc od pierwszego do trzeciego oraz 4 wyróżnienia niemal w każdej klasie. W konkursie tym wzięły udział klasy 2a, 2b, 3b i 3c. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci darmowych biletów wstępu na basen, fundowanych przez Miasto Słupsk.

          Podsumowanie Miesiąca z Książką dla klas IV- VIII oraz wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło tego samego dnia na długiej przerwie śródlekcyjnej. Dość licznie przybyli uczniowie odebrali 13 dyplomów laureatów Szkolnej Ligi Czytelniczej oraz 19 wyróżnień. Nadmienię, że do ligi przystąpiło 76 uczniów klas 4-8. Ponadto uczniowie startujący w konkursie czytelniczym dotyczącym znajomości książki naszej regionalnej pisarki- Barbary Kosmowskiej- otrzymali nagrody za 1, 2 i 3 miejsce, natomiast pozostałe osoby zebrały drobne nagrody pocieszenia (również ufundowane przez Miasto). Większość uczniów, oprócz satysfakcji z wygranej, wyniosła słodkie upominki od Rady Rodziców, pozostali, którym nie poszczęściło się w lidze, uczestniczyli w słodkim poczęstunku. Podsumowanie Miesiąca z Książką pochłonęło sporo przygotowań, dlatego szkoda, że nie wszyscy uczestnicy naszych konkursów wzięli w nim udział. Mimo to i tak było bardzo uroczyście.

          W tym miejscu pragnę bardzo podziękować za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia pani Mirce Skalnej, która we własnym zakresie przygotowała dyplomy dla uczniów nagrodzonych w konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater z książki” oraz za pracę w jury tego konkursu. Panu Piotrowi Ceranowskiemu bardzo dziękuję za poświęcony czas na wydrukowanie niemałej ilości dyplomów dla uczestników pozostałych konkursów bibliotecznych. Pani Monice Ziemienowicz za współpracę przy realizacji konkursu czytelniczego „Baśniowi bohaterowie z Pomorza” do tekstu baśni regionalnych pani Jolanty Nitkowskiej- Węglarz, a także za pracę w komisjach konkursowych. Pragnę po raz kolejny podziękować Radzie Rodziców za przekazanie środków na zakup słodkiego poczęstunku i słodyczy na nagrody dla zwycięzców ligi. I oczywiście Wam, drodzy Uczniowie za to, że tak licznie i przez cały miesiąc świętowaliście z nami obchody Światowego Dnia Książki.

          Katarzyna Lisowiec- Poręba

        • POMORSKA WIOSNA LITERACKA

        • Na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej w Słupsku, która była gospodarzem kolejnej Pomorskiej Wiosny Literackiej 23 kwietnia udałyśmy się na spotkanie z Grzegorzem Kasdepke i Barbarą Kosmowską- autorami Waszych lektur. W tym roku książki tych pisarzy znalazły się w programie obchodzonego w bibliotece Dnia Książki i Praw Autorskich. Książka Pani Basi pt. „Pozłacana rybka” stanowiła materiał literacki do konkursu czytelniczego dla klas szóstych, zaś „Detektyw Pozytywka”- lektura autorstwa Pana Grzegorza- była przedmiotem czytelniczych zmagań  w Szkolnej Lidze Czytelniczej dla klas drugich. Watro byście wiedzieli, że pani Kosmowska jest z Pomorza, bo urodziła się w Bytowie- mieście położonym od Słupska tylko 53 km. Obecnie jest pracownikiem naukowym uniwersytetu w Słupsku. Natomiast Grzegorz Kasdepke mieszka i tworzy w Warszawie, ale jak dowiedziałyśmy się na spotkaniu, korzenie pisarza również sięgają ziemi pomorskiej, ponieważ Jego przodkowie pochodzili z Kaszub. Mimo że nie spotykają się ze sobą zbyt często, Państwo Ci są ze sobą zaprzyjaźnieni i dlatego spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

          Będąc jego uczestniczkami zyskałyśmy ciekawe informacje autorach. Pan Grzegorz przyznał, że pierwowzorem głównego bohatera „Kacperiady”, jednej w wcześniejszych książek Jego autorstwa, jest syn pisarza, obecnie już dorosły mężczyzna. Pani Basia natomiast przyznała, że pierwszym krytykiem powieści, które tworzy dla młodzieży, jest z kolei Jej nastoletnia córka, która dość krytycznie ocenia poziom wiedzy swej mamy o nastolatkach. Ale tak to już jest- najczęściej najbardziej krytyczni wobec tego, co robimy, są nasi najbliżsi.

          Grzegorz Kasdepke wiele i wielką swadą opowiadał o swej pracy twórczej i kontaktach z Czytelnikami. Opowiedział na przykład, że boi się spotkań z przedszkolakami, bo dzieci stawiają  czasami kłopotliwe pytania, a odpowiedź na nie  nie może być dla dzieci zbyt obszerna, bo staje się nużąca. Autor zdaje sobie sprawę, że bardzo trudno jest przykuć uwagę dziecka na dłużej, dlatego też Jego książki muszą być pełne humoru i wydarzeń. Pani Barbara natomiast pisze powieści dla młodzieży i wie, że mogą być one swego rodzaju drogowskazem dla młodych ludzi, którzy je czytają- zwłaszcza tych, którzy nie zawsze radzą sobie z problemami, jakie niesie życie. Dlatego czasami odczuwa ciężar odpowiedzialności.

          Na spotkaniu z pisarzami znalazły się również dzieci i to one stawiały pytania o kolejne pomysły tych autorów na nowe książki. Pan Grzegorz rozważa, jak się okazuje, wydanie kolejnych przygód detektywa Pozytywki, Pani Barbara myśli nad kolejną powieścią dla młodych czytelników. Tym razem ma zamiar głównym bohaterem lub bohaterską swojej książki uczynić nastolatka ze spektrum autyzmu, by przybliżyć Czytelnikom osoby dotknięte tą chorobą i ich odczuwanie świata.

          Spotkanie podsumowała pani Prezydent, dziękując Gościom Pomorskiej Wiosny Literackiej za spotkanie. Krystyna Danilecka- Wojewódzka nawiązała do historii wydarzenia przypominając, że pierwotnie była ta Wiosna tylko dla mieszkańców naszego miasta. Dla nas zaś była to przemiła okazja, aby poznać autorów lektur nie tylko jako twórców, ale i ludzi prywatnie. No i oczywiście można było też zakupić ostanie pozycje literatów.

          Katarzyna Lisowiec- Poręba

        • ŚWIĘTO TWÓRCÓW, BIBLIOTEKARZY I CZYTELNIKÓW

        • Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. Z uwagi na to, że to dla Twórców, bibliotekarzy i miłośników literatury ważne święto, zorganizowaliśmy konkurs czytelniczy dla klas szóstych, który dotyczył znajomości treści książki pt. „Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej. Na 3 godzinie lekcyjnej we wtorek przybyło do nas sześcioro uczniów z klas A i B, którzy przeczytali tę lekturę nadobowiązkową (recenzja książki znajduje się w naszym „Kąciku recenzenta”). Konkurs składał się z trzech rozdziałów: pierwszy to pytania o treść lektury, w drugim zawarłam cytaty- wypowiedzi bohaterów, które należało przypisać konkretnym postaciom, trzeci natomiast zawierał zdania prawdziwe i fałszywe na temat utworu, które zawodnicy musieli rozróżnić. Na rozwiązanie testu przewidziano 30 minut. Tymczasem naszym zawodnikom wystarczyło 10-15 minut i test był rozwiązany. Uważam, że konkurs okazał się zbyt łatwy… Chociaż, może się mylę i po prostu książka ta spodobała się szóstoklasistom, dlatego tak dobrze opanowali jej treść. W konkursie tym przyznano miejsca:

          I- Zosia Adamczyk 6a

          II – Wiktoria Laskowska 6b

          III- Diana Jach 6b

          Na kolejnej godzinie lekcyjnej w turnieju czytelniczym p.n. „Baśniowi bohaterowie z Pomorza” przewidzianego dla klas 4 uczestniczyły drużyny z klas A,B,C. Konkurs ten dotyczył znajomości treści baśni Jolanty – Nitkowskiej – Węglarz ze zbioru pt. „Baśnie regionu słupskiego”. Żeby nie był to zbyt trudny konkurs, ograniczyliśmy się do treści pięciu wybranych utworów. Turniej składał się z pięciu konkurencji. Pierwsza runda sprawdzała (na zasadzie skojarzeń z ilustracją) znajomość tytułów i ich pisowni. Druga- były to pytania do wylosowanych bajek. Trzecia konkurencja sprawdzała znajomość frazeologii wykorzystanej w tekstach przez autorkę. Czwarta runda to były mapki, ma których należało zaznaczyć miejscowości naszego regionu, w których umiejscowiono wydarzenia. Ostatnia, piąta konkurencja nosiła tytuł:”Prawda czy fałsz”. Drużyny oceniały prawdziwość bądź nie twierdzeń związanych z baśniami regionu, jak i cech gatunkowych baśni w ogóle. Jak sami widzicie łatwo nie było, ale uczniowie wykazali się naprawdę imponującą wiedzą. Ostatecznie Jury, w którym pracowały : pani wicedyrektor- Elżbieta Pajewska, pani Monika Ziemienowicz i ja wyłoniło zwycięzców. Najlepsza okazała się drużyna z klasy 4c, na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja klasy 4b, natomiast trzecie miejsce zdobyła grupa z klasy 4a. Konkurs był przewidziany dla trzyosobowych składów. Tymczasem drużyny A i C pracowały w okrojonym składzie. My dziękujemy tym uczniom, którzy wywiązali się z przyjętego na siebie dobrowolnie obowiązku reprezentowania klasy. Brak jednego członka drużyny, niestety, obniża morale zespołu i ogranicza nieco szanse na zwycięstwo. Na szczęście w naszym turnieju było inaczej i zwyciężyła drużyna złożona z dwóch osób. Ale musicie przyznać, że postępowanie uczniów, którzy nie wywiązali się z zadania i postawili pozostałych uczestników bez wsparcia, było nie fair.

          Uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i nagrody. W turnieju klas czwartych wszyscy otrzymali je na miejscu, tuż po ustaleniu wyników. Uczestnicy konkursu o „Pozłacanej rybce” otrzymali nagrody podczas podsumowania wszystkich działań nauczycieli naszej biblioteki, przygotowanych na okoliczność obchodów Dnia Książki.

          Dziękuję bardzo Miastu Słupsk za drobne upominki mogące służyć za nagrody w konkursach, którymi promowliśmy naszą regionalną książkę. Dziękuję panu Piotowi za wydrukowannie dyplomów oraz pani Monice za pomoc w przygotowaniu rekwizytów do konkursu o baśniach regionu oraz pracę w jury. Dziękujemy także pani Wicedyrektor, że obdarzyła nas uwagą podczas konkursu i podjęła się pracy w jury, mimo natłoku własnych obowiązków, Również Radzie Rodziców przy naszej szkole za ufundowanie słodkich nagród. Ale przede wszystkim dziękuję Uczniom z klas czwartych i szóstych za to. że nie zawahali się stanąć do walki o tytuł nalepszych Czytelników naszej biblioteki.. Gratulacje dla wszystkich Uczestników i Zwycięzców. 

          Katarzyna Lisowiec- Poręba

        • PRIORYTET 3 "NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0"

        • Już po raz kolejny nasza biblioteka otrzymała wsparcie w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Do Kuratorium w Gdańsku wpłynęły łacznie 444 wnioski przedszkoli, szkół i bibliotek pedagogicznych. Wsparcie w ramach Programu otrzymało 165 szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz bibliotek pedagogicznych z całego województwa. Wśród nich nasza plasując się w czołówce jeśli chodzi o punktację złożonego wniosku.

          Monika Ziemienowicz

        • DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH Z BIBLIOTEKĄ

        • Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w święcie ksiązki. Oto co planujemy w zwiążku z Dniem Ksiązki i Praw Autorskich.

          W marcu rusza Szkolna Liga Czytelnicza:

          Klasy 6 "Hobbit czyli tam i z powrotem" we wtorek 19 maraca na 3 lekcji

          klasy 7 "Zemsta" na 5 lekcji

          Klasy 8 Miks lekturowy- 25 marca w poniedziałek na 3 lekcji

          klasy 5 "Chłopcy z Placu Broni" na 2 lekcji

          klasy 4 "Akademia Pana Kleksa" 26 marca we wtorek na 6 lekcji

          klasy 3 "Dzieci z Bullerbyn" 27 marca w środę na 3 lekcji  (3a- 5 lekcja)

          klasy 2 "Detektyw Pozytywka"  2a i b na 2 lekcji, 2c i d na 5 lekcji

          klasy 1 "Czarna owieczka" 11 kwietnia czwartek na 4 lekcji.. 

          Od 4 marca ruszyły zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 marca

          Oprócz Ligi Czytelniczej proponujemy także udział  w następujących działaniach:

          Dzieci z klas 2 i 3 zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym p.n. "Mój ulubiony bohater z ksiązki". Prace na konkurs prosimy dostarczyć podpisane do 18 kwietnia.

          Uczniów klas 4 zachęcamy do udziału w drużynowym Turnieju Czytelniczym na temat znajomości treści "Baśni regionu słupskiego" p. Jolanty Nitkowskiej- Węglarz. Zapraszamy trzyosobowe reprezentacje klas 23 kwietnia  we wtorek na 4 lekcji.

          Klasy 5 mogą w trzyosobowych zespołach lub indywidualnie przygotować plakaty reklamujące ciekawe, Waszym zdaniem, książki. Prace w formacie A-3 dostarczamy do biblioteki do 15 kwietnia.

          Dla uczniów klas 6 przygotowałam konkurs czytelniczy do tekstu lektury nadobowiązkowej pt. "Pozłacana rybka" Barbary Kosmowskiej. Konkurs odbędzie się 23 kwietnia we wtorek na 3 lekcji.

          Natomiast uczniom klas 7-8 proponujemy udział w konkursie literackim na recenzję przeczytanej ostatnio i ciekawej, Waszym zdaniem, książki. Recenzje można przesyłać na nasz adres mailowy hubalteka@wp.pl do 15 kwietnia.

          Dla uczniów klas 8 przygotowałyśmy ponadto lekcje biblioteczne, które zostaną przprowadzone 18 i 19 kwietnia na lekcjach z wychowawcami.

          Podsumowanie działań oraz wręczenie nagród i dyplomów planujemy na dzień 25 kwietnia (czwartek). Uczniów klas 4-8, którzy wezmą udział w naszych konkursach, serdecznie już teraz zapraszamy na długiej przerwie do czytelni naszej biblioteki. Uczniów klas 1-3 zapraszamy do nas natomiast na 5  godzinie lekcyjnej.  Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów oraz słodki poczęstunek musimy podzielić na dwie tury  z uwagi na liczny Wasz udział w tych konkursach.

          Katarzyna Lisowiec- Poręba i Monika Ziemienowicz

                                                                                      

          Proponujemy zobaczyć już teraz wystawę pod tytułem "O ksiązce kilka razy naj..." bedącej zbiorem wielu ciekawych informacji o książce na przestrzeni wieków oraz spis aforyzmów na jej temat. Zapraszamy!

        • KONKURSY RECYTATORSKIE POEZJI I PROZY POLSKIEJ

        • Jak co roku w lutym i marcu w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Wśród 33 uczestników znaleźli się tacy, których szczególnie wyróżniły: ciekawy dobór repertuaru, prawidłowa dykcja i niebanalna interpretacja tekstu. Jury w składzie: Małgorzata Semeniuk, Michalina Janik, Monika Ziemienowicz na poziomie klas I-III oraz Jolanta Walewka, Magdalena Walkowiak i Monika Ziemienowicz w klasach starszych wyłoniło laureatów konkursu:

          kl. I : I miejsce Nina Borysiewicz,

                 II miejsce Michalina Maciejewska,

                 III Wiktoria Kobierowska.

          kl. II : I miejsce Zofia Chamier-Gliszczyńska,

                    II miejsce Weronika Schiefelbein,

                    III miejsce Aleksander Malinowski.

          kl. III: I miejsce Wiktoria Śliwka,

                    II miejsce Maciej Juchniewicz,

                    III Szymon Przytarski.

          kl. IV-VI : I miejsce Hanna Drewniak

                         II miejsce Sebastian Łozyk

                         III miejsce Milena Dymińska, Kalina Kłujszo

                         Wyróżnienie Zofia Duda, Kornelia Polak

          kl. VII-VIII : I miejsce Zofia Giedrojć

           

          W etapie miejskim konkursu szkołę będą reprezentowali:

          w kategorii klas I-III : Wiktoria Śliwka i Zosia Chamier – Gliszczyńska

          w kategorii klas IV-VI : Hanna Drewniak i Sebastian Łozyk

          w kategorii klas VII-VIII : Zofia Giedrojć

           

          Zapraszamy za rok!!!

           

          Monika Ziemienowicz

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

        • 21 lutego obchodzimy Międzynarowy Dzień Języka Ojczstego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego), który został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999r. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

          Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w 2016 r. zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

          Z tej okazji w bibliotece szkolnej pojawiła się wystawa oraz plakaty tematyczne. 

          Zapraszamy!

          Monika Ziemenowicz

        • PODSUMOWANIE PROJEKTU CZYTELNICZEGO

        • W czytelni biblioteki szkolnej 26 stycznia wręczyliśmy dyplomy i nagrody laureatom konkursów zaproponowanych przez nauczycieli biblioteki i świetlicy w ramach projektu: „Poznaj mieszkańców Stumilowego Lasu”. Głównym jego założeniem było zachęcenie uczniów klas I- III do czytania powieści, których bohaterem jest Miś Puchatek. Koordynatorem i pomysłodawcą działań była p. Katarzyna Lisowiec- Poręba.

          W ramach projektu przeprowadzono wśród uczniów świetlicy szkolnej i stałych bywalców biblioteki dwa konkursy, których celem było zachęcenie dzieci do czytania książek o mieszkańcach Stumilowego Lasu, przybliżenie postaci serdecznego Misia Puchatka oraz zachęcenie do rywalizacji i zaprezentowania zdolności dzieci.

          W konkursie na najpiękniejszą kolorowankę do lektury książek „Miś Puchatek i „Chatka Puchatka” (w oparciu o graficzne projekty postaci powstałe w Wytwórni Walta Disneya) zwyciężyła uczennica klasy 3d- Hanna Pietrzak. Hania zdobyła tytuł laureatki w grupie 29 uczestników zabawy. Dodać należy, że praca dziewczynki została wytypowana jako najpiękniejsza głosami uczniów klas 1-8 odwiedzających wystawę.

          W konkursie czytelniczym przygotowanym w postaci quizu przez p. Justynę Kieres na podstawie treści zgromadzonych na wystawie, laureatem został Jędrzej Machnik z klasy 3b. Uczeń osiągnął wynik 100% poprawności. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Nagrody dla laureatów ufundowali nauczyciele świetlicy. Pozostałe dzieci biorące udział w naszym projekcie otrzymały „Małe Conieco” w postaci słodyczy. Za ich ufundowanie jesteśmy zobowiązani niezawodnej Radzie Rodziców.

          Wszystkim dzieciom, które przystąpiły do konkursów bardzo dziękujemy. Na pewno misa Puchatka i jego przyjaciół poznały już całkiem nieźle. Mamy nadzieję, że sięgną po książki, aby lepiej znać ich przygody. Dziękuję również pani Monice z biblioteki, Justynie i pozostałym paniom ze świetlicy za pomoc w realizacji projektu.

          Na koniec kilka cytatów z „Misia Puchatka”:

          Kiedy się kogoś kocha, ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

          Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.”

          Nie jest ważne, co mamy, ale kogo mamy”.

          Jeśli nadejdzie taki dzień, że nie będziemy mogli być razem, trzymaj mnie w swoim sercu. Ja zostanę tam na zawsze”.

          Niektórzy ludzie dbają o innych zbyt mocno. Myślę, że to się nazywa miłość.”.

          Dzień bez przyjaciela jest jak dzbanek, w którym nie ma nawet kropelki miodu.”

           

          Katarzyna Lisowiec- Poręba

        • MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

        • Na okoliczność mikołajek świętowanych co roku 6 grudnia biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych i drugich na portret św. Mikołaja właśnie. Dzieci bardzo lubią rysować tę postać, w końcu kojarzy się ona z prezentami i radosną atmosferą oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Na konkurs wpłynęło 39 bardzo kolorowych prac wykonanych dowolną techniką w formacie A-4. Profesjonalne jury w składzie: p. Lucyna Mackus- nauczyciel plastyki w klasach 4-6, wicedyrektor Katarzyna Kozak oraz prowadząca szkolne koło plastyczne pani Mirosława Skalna wyłoniło laureatów konkursu. Przyznano miejsca 1., 2. i 3. w kategorii klas pierwszych oraz drugich, a także po trzy wyróżnienia w każdym poziomie. Trzeba zaznaczyć, że podstawowym kryterium oceny naszego jury było przeświadczenie o samodzielnym wykonaniu portretu przez dzieci. W niektórych przypadkach panie miały wątpliwość, czy do powstałych prac nie wkradła się rodzicielska pomoc.

          W tym miejscu chciałabym przedstawić kilka ciekawostek na temat Mikołaja właśnie.

          - w czasach pradawnych był biskupem Miry i oddał cały swój majątek potrzebującym (dlatego został uznany za Świętego);

          - Mikołajowe sanie ciągnie 8 reniferów, z nich najbardziej znany jest Rudolf;

          - dzięki zmianom stref czasowych Mikołaj ma 31 godzin na dostarczenie prezentów do wszystkich dzieci, które na nie zasłużyły;

          - w przygotowaniu prezentów pomagają Świętemu magiczne elfy; to one właśnie pilnują, aby prezenty trafiły do grzecznych dzieci;

          - najbardziej znany na świecie współcześnie wizerunek Mikołaja, jako starszego pana z białą brodą i wydatnym brzuchem, stworzyła amerykańska firma Coca- Cola.

          Wiele jeszcze ciekawych informacji znajdziecie w Internecie, jeśli ktoś chce poszerzyć wiedzę na temat tego niebiblijnego Świętego. Znajdziecie tam również adres do Mikołaja, który wg wszelkich wierzeń mieszka w Finlandii pod kołem podbiegunowym i tam, z pomocą elfów, szykuje moc prezentów dla dzieci, na które zapewne i Wy czekacie. Tymczasem w naszym konkursie skromne nagrody rzeczowe i słodkie upominki otrzymają:

          W kategorii klas pierwszych:

          Michalina Bugara klasa 1a- I miejsce

          Wiktoria Kobierowska klasa 1d- II miejsce

          Lena Maciejewska klasa 1d- III miejsce

          Wyróżnienia:

          Leon Marczewski klasa 1b

          Klaudia Dytrych klasa 1c

          Lila Markowska klasa 1c

           

          W kategorii klas drugich:

          Kaja Krzemińsk klasa 2b- I miejsce

          Magda Kozak klasa 2b- II miejsce

          Michał Piechowski klasa 2c- III miejsce

          Wyróżnienia:

          Artur Wilkowski klasa 2b

          Natalia Sulik klasa 2a

          Hanna Lesiak klasa 2c Gratulujemy!!!

          Wszystkim Uczniom, którzy stanęli do rywalizacji w naszym konkursie na portret Świętego Mikołaja, zostaną wręczone w ramach podziękowania słodkie marcepanowe mikołajki. Drobne nagrody i słodycze ufundowała szkolna Rada Rodziców. Serdecznie Państwu dziękuję za to, że zawsze możemy liczyć na finansowe wsparcie naszych konkursów, których w szkolnej bibliotece, sami przyznajcie, odbywa się bardzo dużo. Robimy je z myślą o tych Uczniach, którzy lubią rywalizację i pragną zaprezentować swoje talenty plastyczne, literackie lub inne na forum szkoły. Mamy nadzieję, drogie Dzieci, że w przyszłym roku szkolnym również narysujecie do trzeciej już edycji mikołajkowego konkursu piękny, własny, niepowtarzalny wizerunek najpopularniejszego Świętego naszych czasów!

          PS. Na wystawę prac plastycznych zapraszamy w nasze gościnne progi do końca grudnia!Wręczenie nagród i słodkich podziękowań dla wszystkich uczestników konkursu, odbędzie się na długiej przerwie 6 grudnia. Do zobaczenia!

           

          Katarzyna Lisowiec- Poręba- pomysłodawca, organizator i sprawozdawca

        • ZNAWCY BAJKOWYCH POSTACI

        • Konkurs czytelniczy dla uczniów klas trzecich p.n. „Czy znasz postaci z bajek?” odbył się w dwóch turach- 6 i 7 listopada. W szranki stanęło dwudziestu uczestników walczących o tytuł najlepszego znawcy bajkowych postaci. Test składał się z szesnastu zadań zamkniętych, w których pytaliśmy np. jak się nazywała dziewczynka, co pokochała elfa, kim był bohater, który roztrwonił cały majątek ojca i został mu tylko magiczny kufer lub też która z postaci pytała lustro, kto jest najpiękniejszy w świecie. Uczniowie wybierali odpowiedź prawidłową spośród czterech podanych propozycji. W drugiej części testu należało zapisać tytuły baśni kojarzących się z wydrukowaną ilustracją oraz nazwać ich głównych bohaterów. Ta część zadania była dla uczniów dość kłopotliwa, ale znaleźli się i tacy, którzy poradzili sobie z tym zadaniem całkiem nieźle. Postaci dzieci rozpoznawały na postawie przeczytanych bajek, (które być może czytali im rodzice lub dziadkowie od najwcześniejszych lat) lub też poznawali je na lekcjach w szkole, albo też obejrzeli filmy, których scenariusze zostały napisane na motywach najpopularniejszych baśni dla dzieci. W oparciu o wyniki tego czytelniczego turnieju można wysnuć kilka wniosków: albo dzieci poznają tak wiele różnych bajek, że mylą im się podobne motywy tam występujące albo coraz słabiej znają baśni a rodzice coraz mniej mają czasu na lekturę ze swoimi dziećmi. A szkoda… Czytanie sprawia, że dzieci posługują się bogatszym zasobem słów, potrafią lepiej koncentrować uwagę na treści ustnych wypowiedzi, z czasem same chętniej sięgają po książki, a tym samym doskonalą mowę opowieściową, ortografię i interpunkcję. Umyka nam jeszcze coś ważnego… odejdzie w niepamięć świat dobrych wróżek i złych czarownic, okrutnych smoków i dzielnych rycerzy, zmyślnych chłopców i pracowitych dziewczynek, które słynęły z pięknego oblicza i dobroci serca. Tym samym zaniknie świat wartości, gdzie dobro zwycięża zło, a my możemy wierzyć w pomyślną i szczęśliwą przyszłość. Zniknie zamiłowanie do czytelnictwa i, w związku z tym, wachlarz przyjemności, z jakich ludzie korzystają, skurczy się.

          Ale wróćmy do konkursu czytelniczego- wśród uczestników pojawiły się prawdziwe perełki: są takie dzieci, które świetnie pamiętają baśniowych bohaterów. A należą do nich:

          • Nadia Czygier- klasa 3a

          • Mazurkiewicz Wojciech – klasa 3c

          • Wróblewski Filip- klasa 3c

          Wyróżnić należy również:

          • Wiktorię Hojczyk z klasy 3b oraz Milenę Sznazę z klasy 3c

          Ze wszystkich uczestników jeszcze sześcioro dzieci przekroczyło pułap 50 % poprawności. Czy to dużo czy nie - oceńcie sami. Ja nieustannie zapraszam w progi naszej biblioteki po lekturę na leniwe popołudnia.

          Dziękujemy wychowawczyniom klas trzecich- pani Lucynie Rudnik, Marlenie Wawrowskiej i Joannie Mateńko- za zachęcenie dzieci do udziału w konkursie przygotowanym przez nas na okoliczność Dnia Postaci z Bajek, który to przypada 5 listopada.

           

          Katarzyna Lisowiec- Poręba

        • ZABAWY Z JĘZYKIEM POLSKIM

        • 4 października w naszej czytelni miało miejsce ciekawe wydarzenie. Uczniowie klasy 2b brali udział w warsztatach słowotwórczych realizowanych w ramach projektu „(Nie)zwykłe Książki” . Na zaproszenie wychowawczyni klasy- Mirosławy Skalnej - do drugoklasistów przybyła pani Marta Turkowska – aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Lekcja rozpoczęła się od zabawy w kalambury. Uczniowie za pomocą gestów, ruchów ciała i mimiki, ale bez słów, prezentowali treści różnych związków frazeologicznych, które pozostali mieli za zadanie odgadnąć. Dzieci w mig odczytywały prezentowane frazeologizmy, co było dla mnie zaskoczeniem i dowodziło zdolności aktorskich maluchów. Okazało się, że była to kolejna lekcyjna zabawa z frazeologią, stąd tak dobra znajomość wśród dzieci tych- czasem bardzo zabawnych - powiedzonek.

          Kolejna zabawa polegała na układaniu przysłów. Uczniowie musieli poskładać przysłowia zapisane fragmentami na karteczkach. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale dla 2b nie było problemem. Wkrótce na stolikach grup pojawiły się poskładane przysłowia, które dzieci głośno odczytywały, a pani Marta wyjaśniła i zobrazowała je ciekawymi przykładami z życia.

          Następne zadanie polegało na takim połączeniu fragmentów przysłów zapisanych na karteczkach, aby zestawienie ich miało jakiś logiczny sens, ale było jednocześnie zabawne i humorystyczne. I to się dzieciom nieźle udało. Przy okazji udostępniłam uczniom książki i słowniki, zawierające związki frazeologiczne i przysłowia ujęte w ramy słowników. Dzieci z 2b odtąd już wiedzą, że niezrozumiałe frazy językowe wyjaśnią sobie i innym, korzystając ze słowników lub ksiąg przysłów.

          Tak więc 2b przekonała się, że nasz język ojczysty może być zawiły, ale i zabawny. Teraz zamiast mówić, że Jarek się obraził, powiedzą, że ma muchy w nosie. Tym, którzy nie lubią się uczyć wyjaśnią, że :”Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”. Przekonały się również, że na lekcjach z językiem polskim można dobrze się bawić. Gratulujemy Wam dzieciaki wiedzy i bystrości umysłu. A obu paniom dziękujemy za troskę o rozwój lingwistyczny naszych pociech.

          Lekcja zainspirowana przez panią Mirkę, a przygotowana i przeprowadzona przez panią Martę doskonale wpisuje się w nurt współpracy naszej biblioteki z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i dowodzi, że w szkolna czytelnia może służyć także radosnej edukacji.

           

          Katarzyna Lisowiec- Poręba

        • ZAPROSZENIE

        • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych- zaproszenie!

          Jak co roku zapraszamy do obchodów MMBS. A oto nasz plan na październik dla poszczególnych poziomów klas:

          1. Dla uczniów klas pierwszych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, podczas których dowiecie się, jak działa biblioteka szkolna, jak wypożyczać książki i gdzie znaleźć interesujące Was książeczki. Lekcje przeprowadzi pani Monika Ziemienowicz. Terminarz zostanie przesłany do wychowawców klas. Byłoby fajnie, gdyby dzieci zabrały ze sobą swoje ulubione zabawki pluszowe. Może Wasze misie również chcą poznać szkolną bibliotekę?

          2. Dla uczniów klas drugich i trzecich proponujemy udział w konkursie literackim pod hasłem: „Rymowanka dla biblioteki”. Krótkie wierszyki mogą dotyczyć pomieszczeń biblioteki, książek i ich bohaterów lub pracy nauczycieli tu zatrudnionych. Liczymy, że drzemie w wielu z Was talent literacki. Nagrodzone teksty zostaną wyeksponowane w szkolnej wypożyczalni. Wierszyki przekażcie swoim wychowawcom, którzy dostarczą je do nas 6 października.

          3. Uczniów klas czwartych i piątych zachęcamy do udziału w konkursie plastyczno- literackim. Chciałybyśmy, abyście zaprojektowali i wykonali laurki dla biblioteki. Czego można życzyć szkolnej bibliotece? Może tego, aby zawsze się czuła pożyteczna i potrzebna, aby była zadbana i kolorowa, aby uczniowie szanowali książki i lubili w niej spędzać czas? Na pewno pomysłów Wam nie zabraknie! Przy ocenie prac jury konkursu weźmie pod uwagę oryginalną szatę graficzną i teksty życzeń, wierszowane lub bez rymów. Prace mogą być wykonane dowolną techniką. Dostarczcie je do nauczycieli biblioteki do 13 października.

          4. Klasy szóste prosimy o wykonanie grafik prezentujących projekty architektoniczne wnętrza wymarzonej biblioteki. Może według Waszych pomysłów powstaną biblioteki i czytelnie przyszłości? Zachęcamy do rozwinięcia skrzydeł wyobraźni. Grafiki można wykonać przy użyciu programów komputerowych lub w postaci prac plastycznych. Liczy się pomysłowość i estetyka. Projekty należy dostarczyć do nas do piątku13 października.

          5. Biblioteki nie istniałyby bez książek! Dlatego prosimy Uczniów klas siódmych o zaprezentowanie swoich ulubionych książek. Może w postaci recenzji? A może za pomocą haseł reklamowych i grafiki na plakatach? To już zależy od Was! My liczymy, że są Uczniowie, którzy rozumieją, jak ciekawą i inspirująca przygodą jest czytanie. Krótkie teksty recenzji można przesłać na adres mailowy naszej biblioteki: hubalteka@wp.pl, a plakaty dostarczyć do nas do 20 października.

          6. Klasy ósme zapraszamy do udziału w Szkolnej Lidze Czytelniczej. Jest to konkurs czytelniczy na temat lektury pt. „Zemsta”. Akurat ten rok szkolny upływa pod hasłem roku Aleksandra Fredry, więc w ten sposób uczcimy 230 rocznicę urodzin autora. Liga będzie miała miejsce w czytelni naszej biblioteki w środę 18 października na 4 godzinie lekcyjnej. Dla zainteresowanych mamy jeszcze jedną propozycję- zachęcamy do tworzenia memów o bibliotece naszej szkoły. Może powstanie coś zabawnego i ciekawego? Wszak utalentowanych uczniów nam nie brakuje! Memy również przesyłajcie na nasz adres mailowy.

          Podsumowanie całomiesięcznych działań, na które zaprosimy zwycięzców i uczestników wszystkich konkursów, nastąpi 26 października b.r. na długiej przerwie. Liczymy, że nie zabraknie Wam weny twórczej, chęci i czasu, by zaangażować się w obchody święta bibliotek szkolnych, bez których szkołom trudniej byłoby funkcjonować. W nagrodę dla najlepszych z najlepszych drobne upominki i punkty z zachowania. A zatem do zobaczenia!

           

          Z pozdrowieniami - nauczycielki biblioteki szkolnej-

          Katarzyna Lisowiec- Poręba i Monika Ziemienowicz :)

        • SZKOLNY KLUB GIER PLANSZOWYCH

        • Czytelnia naszej biblioteki jest miejscem nie tylko cichej nauki i spokojnego czytania, lecz również miejscem, do którego chętnie przybywają uczniowie rożnych roczników z zamiarem gry w szachy lub inne gry planszowe. W tym miejscu chciałabym przypomnieć, że w 2017 roku powstał w naszej bibliotece z inicjatywy pani Moniki Ziemienowicz Klub Gier Planszowych, sfinansowany przez władze miasta w ramach projektu „Dzieci w Słupsku grają w szachy”. To właśnie wtedy ze środków Słupskiego Budżetu Obywatelskiego zakupiono dostępne u nas do dziś zestawy szachowe, a pani Monika prowadziła zajęcia szkolnego klubu szachowego. Dzisiaj również dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy się ta prastara gra logiczna. Przyjmuje się, że jej podstawy powstały w północno- zachodnich Indiach w III wieku naszej ery. Grano wówczas w czaturangę, grę przypominającą współczesne szachy. Arabskie szachy, zwane szatrandż, pojawiły się w Persji, gdzie gra uległa modyfikacji. Pierwsze figury do gry pochodzą z VIII wieku. Gra w szachy nazywana jest „królewską”, ponieważ była niezwykle popularna w średniowieczu i rzeczywiście grali w nią ochoczo europejscy władcy tego okresu. Dziś również należy do najpopularniejszych, a jej zasady są ściśle określone.

          Do Polski szachy trafiły prawdopodobnie za sprawą kupców z Rosji lub Czech w XII wieku, chociaż pierwsze odnalezione w Gdańsku figury miały pochodzić z przełomu XI i XII wieku. Grę tę jako pierwszy opisał w swoich kronikach Janko z Czarnkowa w wieku XIV., natomiast w XVI wieku Jan Kochanowski napisał o grze poemat heroikomiczny pt. „Szachy”.

          Nikomu, kto lubi grać w szachy, wiedza ta nie jest szczególnie potrzebna, ale warto przecież czasami wiedzieć więcej niż inni na jakiś temat. Natomiast bardzo ważna i nieodzowna jest znajomość zasad, gdyż inaczej uczciwa rywalizacja sportowa nie byłaby możliwa. Polacy od wielu lat należą do światowej czołówki szachistów, znalazłam też informację, że szczególnie dużo sukcesów odnosowili latach 30-tych XX wieku. Ale i ostatnio głośno było o polskich licealistach, którzy zdobyli dwa złote i srebrny medal Mistrzostw Świata juniorów w szachach. Dlatego cieszy nas fakt, że podczas przerw, przed lekcjami lub po lekcjach uczniowie przybywają w nasze progi, aby rozegrać partyjkę szachów lub też zagrać w inną grę planszową dostępną w czytelni. Grają młodsi i starsi ... I chociaż emocji wcale nie brakuje, to i tak uczymy dzieci, że podczas pobytu w czytelni należy zachowywać się bardzo cicho. Prawdziwy szachista szczególnie powinien umieć zachować zimną krew i skupić się maksymalnie na grze, na swej strategii. Nie może się zdradzić przed przeciwnikiem z własnymi emocjami. Wszakże do przysłowiowych należy powiedzenie: „mieć refleks szachisty”, co znaczy, że to gra wymagająca dużo czasu na zastanowienie i planowanie kolejnego posunięcia.

          Dla tych z Was, którzy chcieliby samodzielnie opanować zasady tej królewskiej gry mamy w naszych bibliotecznych zbiorach dwa poradniki, gdzie w bardzo przystępny sposób wyłożono wszelkie przepisy na temat gry w szachy, będące kluczem do sukcesu. Są to książki Kalmy Maier- Puschi pt. „Dzieci grają w szachy”, wydanej nakładem warszawskiego Wydawnictwa „Sport i Turystyka” w 1979 roku oraz znacznie młodszy poradnik napisany przez Adriannę i Urszulę Staniszewskie, „Szachy, nauka gry dla dzieci” wydanej przez Centrum Edukacji Dziecięcej w 2016 roku.

          Liczymy, że w przyszłości usłyszymy o wielkich sukcesach naszych absolwentów w rozgrywkach szachowych na różnych poziomach, którzy swoją pasję zaczynali w naszej skromnej, szkolnej czytelni. Pamiętajcie jednak, że ten sport, jak każdy inny, wymaga systematycznego treningu, bo szachy to sport dla cierpliwych, wytrwałych i inteligentnych ludzi.

           

          Katarzyna Lisowiec- Poręba